Bilgisayar kontrollü kayan yazı devresi

Contents:
 • PIC16F88 128X8 PC Kontrol Kayan Yazı CCS C ile
 • Bilgisayar Kontrollü Kayan Yazı Devresi
 • Apprentice: BİLGİSAYAR KONTROLLÜ KAYAN YAZI DEVRESİ
 • Kayan Yazı Devrelerinin Temel Mantığı
 • İzleyiciler
 • Bunu eğer toplu tanımlama yapmış isek zaten sırasıyla ilk sütünu okuduktan sonra 5 tane oluncaya kadar okuruz. Bunu da başka bir amaç için RS girişi olarak kullandım. Bacak sınırlaması olunca her bacaktan maksimum performans elde etmek lazım. Öyle bol keseden fazla fazla bacak kullanalarak yapanlar işin basitine kaçanlardır.

  PIC16F88 128X8 PC Kontrol Kayan Yazı CCS C ile

  İleride çok daha karmaşık devrelerde zoranmamak için kendimizi maksimum performans elde etmeye alıştırmalıyız. Ama henüz bu görüntülenmedi. Görüntülenmesi içinse elektronik devre ile ve MCU aracılığı ile ilgili sütunun seçilmesi gerekiyor ki; ışıklar yansın ve seçtiğimiz sütun görünsün. Bu da 2 şekilde oluyor.

  Bilgisayar Kontrollü Kayan Yazı Devresi

  Eğer karakter karakter gösterse idik çok çok basit olarak önce ilk harfi tamamen gösterecektik. Bu durumda 2 karakter ekranda görünmüş olacaktı. İlgili karşılık gelen sütun bilgisi yüklendiği zaman ekranda görüntü belirir. Bu durumda biraz yavaşlama olacaktır ve ayrıca da istenilen sütuna doğrudan ulaşmak suretiyle, kaydırma dışı normal ekran gibi kullanım imkanı olmayacaktır.

  Bunu önlemek için biraz hesaplama yaparak hangi sütundayız bunu bileceğiz ve sadece ve sadece ilgili olan o sütunu taramak için seçeceğiz. Ayrıca kaydırma dışında ekranı normal bir display gibi kullanıp istediğimiz konumuna istediğimiz karekteri yazabiliriz. Bunu sağlamak için de elektronik kısmını bu özelliğe uygun seçmek lazım. Benim yaptığım devre bu özelliği sağlıyor.

  Apprentice: BİLGİSAYAR KONTROLLÜ KAYAN YAZI DEVRESİ

  Bunlar da çalışır ve iş görür ama devreniz ve programlarınız başka projeler için veya elinizdeki projeyi başka talepler doğrultusunda geliştirmeyi engeller. Normal bir ekran olarak kullanım imkanınız da olmaz. Sabit yazıları yazmanız çok zorlaşır. Bu tamamen sizin talebinize kalmış birşey. Hangi sütunda olduğumuzu daha önceden takip ettiğimiz bir değişken ile biliyoruz. İlk sütun olduğu için kayma işlemi esasen burada başlayacak.

  Yani yazının baş bölümü görünmez olacak. Burası da tamamen sizin programlama stilinize kalmış. Hangi mantığı kullanacağınız sorun değil. İster her karakteri yine tarayın ama ekranda - konuma düştüğünüz için göstermeyin, isterseniz de doğrudan hangi karakterde olduğunuzu da takip edin ve bu defa ekrana yazdırmaya oradan başlayın. Sonra yazı içerisinde sırasıyla karakterleri okurken bu defa 1.

  Kayan Yazı Devrelerinin Temel Mantığı

  Son karakteri de yazdıktan sonra ekranda artık yeniden ilk karakterden itibaren bir çevrimi başlatmak durumundayız. Bunun için de birçok mantık geliştirmek mümkün. Ya kaçıncı karakterde olduğumuzu zaten bildiğimiz değişknei kullanarak sok karakterden sonra tekrar 1. Sonuçta tarama yaparken sadece bu yeni diziyi ekrana basarız. Sonra kayma işleminde tekrar baştan kırpar sona bir sonraki karakteri ekler ve döngüyü sağlarız. Bunlar tamamen programlama yeteneğine ve zevkine bağlı. Eğer ekrandaki karakterlerle ekranın sütun sayısı tam bölünebilir değilse bu durumda kaydırma anında ekranın soldan 1.

  Bunu önlemek için baştan itibaren her karakter için 6 sütun hesaplayarak ekranın en son hangi noktasında tam bir karakter gösterilebildiğini bulup ona göre programı yazmanız. Bu durumda da hangi sütunda olduğumuzu bilmemiz lazım. Bunun için de ekstra bir değişken daha tanımlamak ve ç içe döngü yapmak lazım.

  Artık bu kısmı da yukarıdaki sisteme uygun olarak geliştirebilirsiniz. NPN örneğin 2n veya  BC 1 ve 1': Muhtemelen Windows XP kullanıyorsunuzdur. XP direk port erişimine izin vermediği için programı çalıştırmadan önce Özelliklerden uyumluluk sekmesinde aşağıdaki gibi ayarlayın. Programı Delphi 3 ile yazmıştım.

  Eğer çizmiş olasaydım verirdim. Ama bana da zor geldiği için çizmedim. Bir katına entegreleri yerleştirdim. Diğer katına ise ters olarak ledleri. Ledlerin bacaklarını direk entegre bacaklarına lehimledim böylece ekstra kablo karmaşasından kurtuldum. Üşenmeyip baskı devre çizen varsa göndersin yayınlansın. Lütfen bu tarz mailler göndermeyin. Programı, şemayı ve tüm açıklamaları verdim geliştirmesi size kalmış. Entegre Robotik Paketleme Sistemi. Iki Kanallı Voltmetre ve Ampermetre. Çok Basit Hesap Makinası.

  Siz istedinizde vermedik mi?

  İzleyiciler

  Ben fikir olsun diye programın kodunu yazı olarak vermiştim. Devre yapısının satır-sütun tarama mantığında olması nedeni ile anlık çekilen akım mA civarında ve ortala çekilen akım ise mA civarında olmaktadır. Devre girişinde yer alan uF lık kondansatör, çekilen ani akımları karşılamaktadır.

  Kayan Yazı Akıllı Tabela Nasıl Yapılır-P10 Panel Led Tabela(How to install Led Display Modules)

  Devrede istenilen renkte LED'ler kullanılabilir. Ekranda görüntülenecek yazı yada grafik aşağıda yer alan program kodunda yapılacak değişiklikler ile gerçekleşitilir. Standart ASCII karakter setine uygun şekilde karakterler aşağıda karakter yapısı başlıklı bölümde olduğu gibi hazırlanabilir. PIC Mikrodenetleyiciler ile kayar yazı cihazları veya mesaj panoları yapımına ilişkin başlangıç amaçlı bir projedir.

  Projenin program kodunda gerekli değişiklikler yapılarak istenilen mesajın yazdırılması gerçekleştirilir. Moving Sign Display Pic 17C43 kullanılmış. Daha fazla bilgi için Kayan Yazı ve Mesaj Projeleri.

  Recent tags:

  • Iphone 7 Plus yazılım güncelleme hatası
  • iphone 6 icin casus program
  • iphone 6s arama yaparken ses kaydetme

  mSpy nedir?

  mSpy, kendini nihai kullanıcıların güvenlik, emniyet ve pratiklik ihtiyaçlarını karşılamaya adamış takip çözümlerindeki küresel liderlerden biridir.

  mSpy - Bilmek. Engel olmak. Korumak.

  Nasıl çalışıyor?

  Mobil takip yazılımının bütün gücünü kullanın

  Messenger uygulamalarını takip edin

  Takip edilen cihaz üzerindeki sohbet ve mesajlaşma hizmetlerine sınırsız erişime sahip olun

  Bizimle 7/24 iletişime geçin

  Özel destek ekibimize e-posta, sohbet ya da telefon üzerinden ulaşabilirsiniz.

  Verilerinizi saklayın

  Verilerinizi güvenle saklayın, yedekleyin ve başka cihazlara aktarın.

  Birden fazla cihazı takip edin

  Akıllı cep telefonlarını (Android, iOS) ve bilgisayarları (Mac, Windows) eş zamanlı olarak takibe alabilirsiniz.

  mSpy ile takip edin

  24/7

  7/24 küresel müşteri hizmetleri

  mSpy her müşterinin değerini biliyor ve 7/24 müşteri hizmetlerine büyük bir önem veriyor.

  95%

  Müşteri memnuniyeti %95

  Müşteri memnuniyeti mSpy’ın en önemli önceliğidir. mSpy müşterilerinin yüzde 95’i aldıkları hizmetten memnun olduklarını ve hizmetlerimizden yeniden faydalanacaklarını söylüyor.

  mSpy müşterileri memnun ediyor

  • mSpy’i bir kez denedikten sonra, bu uygulama bir ebeveyn olarak hayatımın paha biçilmez parçalarından biri haline geldi. Çocuklarımın neler yaptığı konusunda beni haberdar ediyor – bu sayede onların iyi olduklarından emin oluyorum. Aynı zamanda, ayarlarını değiştirerek hangi kontak kişilerinin, sitelerin ya da uygulamaların engelleneceğine karar vermek de beni memnun ediyor.

  • mSpy çocuğumun internet aktivitelerini tamamen denetimim altında tutmama yardımcı olan iyi bir aplikasyon. Eğer karşılaşırsam, bütün şüpheli kontak kişilerini silebilirim. Modern ebeveynler için iyi bir seçim.

  • Her ebeveyn için çocuklarının güven olmasını sağlamak temel bir önem taşır. Ve mSpy kızımın yanında olamadığım zamanlarda ona göz kulak olmama yardımcı oluyor. Şiddetle tavsiye ediyorum!

  • Oğlum 7/24 telefonuyla meşgul ve bazen onun kötü bir şeyler yapmadığından emin olmak için kontrol ediyorum. mSpy oğlumun düzenli olarak kullandığı her şey için bana güncellemeler sunuyor.

  • Yanlarında olmadığımda, çocuklarıma göz kulak olmak için iyi bir uygulama arıyordum. Ve bir arkadaşım mSpy’ı tavsiye etti. Ona bayılıyorum! İnternetin fırtınalı denizin çocuklarımı güvende tutmamı sağlıyor.

  Endorsements

  Uygulama genel olarak yasal takip kullanımı için tasarlandı ve yazılımı kurmak için elbette ki meşru nedenler bulunuyor. Mesela şirketler, çalışanlarını şirket telefonlarını güvenlik amacıyla takip ettiği konusunda bilgilendirebilir.

  Next Web