Bilgisayar ve kontrol mühendisliği

Contents:
 • konulu video
 • Bilgisayar mühendisi ne iş yapar? (Donanım)
 • kontrol ve bilgisayar mühendisliği - ekşi sözlük
 • MESLEK: Kontrol Mühendisi
 • Kontrol Mühendisliği mekanik , elektrik , elektronik , ve bilgisayar tabanlı tüm endüstriyel üretim sistemlerinin ve hizmet sektörünün amaçlanan ve planlanan biçimde çalışmasını sağlayan bilgi ve teknolojileri üreten ve uygulayan bir mühendislik dalıdır. Gelişen bilgisayar araçları ile büyük bir ivme kazanmış ve özellikle otomasyon alanında gerçekleştirilen projelerle adından sıkça söz ettirmeyi başarmıştır. Maksimum verim almayı hedefleyen girişimciler projelerinde kontrol teorisine dayanan pratikleri kullanmayı göz ardı etmemişlerdir.

  konulu video

  Büyük ölçekte hesaplar yapıldığında bir kontrol mühendisinin gerçekleştirdiği sistem , manuel yapılandırılmış deneysel ölçümlere dayanan sistemlere göre uzun vadede büyük kazanç sağlamış ve iş verimi maksimuma ulaşmıştır. Bu sistemlerle çok büyük fabrikaların bile üretim istatistiklerinden , sistem yönetimine kadar tüm üretim mekanizması kolaylaştırılmıştır. Kontrol Mühendisleri, kontrol sistemlerini tasarlayan ve üreten, küçük ve orta ölçekli işletmelerde araştırma, tasarım ve üretim mühendisi olarak çalışabilirler.

  Mekatronik Mühendisliği nedir ve neden seçmeliyim?

  Bu mühendisler, çeşitli fabrikalarda ve endüstriyel işletmelerde bakım, onarım işlerinde ya da hizmet sektörünün otomasyon işlerinde çalışabilirler. Bu programı bitiren öğrenciler küçük bir sermaye ile otomasyon ve bilişim sektörüne ilişkin kendi işlerini kurma olanağını da elde ederler. Bunların dışında, ekip çalışması gibi farkında olmadan arka planda geliştirdiğimiz özelliklerimiz var.

  Yani eğer yazılım üzerine yönelirseniz, illa kontrol müh.


  • Bilgisayar mühendisi ne iş yapar? (Donanım) « Bilal Akçay!
  • CV | Mehmet Turan Söylemez;
  • Kontrol Mühendisi ile ilgili, Kontrol Mühendisi hakkında doğru, güncel ve detaylı bilgi;
  • İTÜ - Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği (Robotik-Elektrik-Elektronik-Bilgisayar ilgisi olanlar).
  • Aşağıdaki Meslek Bilgilerini de Okuyabilirsiniz...:.
  • Mehmet Turan Söylemez.

  Ya da güç elektroniği dersleri alıp, kendinizi o yönde geliştirip güç elektroniği üzerine çalışabiliyorsunuz. Bu yazımdan sonra iş ile ilgili kafanızda soru işareti kalmaması gerektiğine inanıyorum Şimdi gelelim eğlenceli kısmına. Arkadaşlar benim için kontrol mühendisliği benim çok zevkle okuduğum ve gerçek hayatta öğrendiklerimi uygulamaya çalışması çok zevk veren bir bölümdü.

  Şimdi size birkaç video ile kontrol teorisi ile gerçekleşen birkaç şey göstermek istiyorum. Yukarda tanımlarda diyoruz ya hep, kontrol mühendisi kontrolör tasarlar, bu kontrolör sistemi istendiği gibi çalışmasını sağlar. Bu istekler referanslar nelerdir; mesela sıcaklık, bir motorun dönüş hızı, konum vb vb. Sıcaklık problemi; elinizde bir ısıtıcınız var, bu ısıtıcıyı çalıştırdığınızda ortam ısınmaya başlıyor herşey güzel. Peki eğer sıcaklık Problemin çözümü için hemen basit bir fikirle şunu düşünenler çıkabilir.

  Bir sıcaklık sensörü koyarım, sıcaklık sensörü Peki problem çözüldü mü? Nedeni ısıtıcı dediğimiz cihaz hemen kapatılıp açılamaz çünkü ısıl süreç uzun süren bir süreçtir.

  Bilgisayar mühendisi ne iş yapar? (Donanım)

  Isıtıcı şuan ısıtıyor sıcaklık Peki bu bir sanayi fırını olsaydı ve içerisindeki ürünler dereceyi geçince zarar görseydi bu kontrol sistemini kullanabiliyor olacak mıydık? İşte burada kontrol teorisi devreye giriyor. Yani buralar hep matematik. Bu hesaplar diferansiyel denklemler vb. En son bulduğunuz kontrolör türev integral içeren bir denklem aslında. Bu denklemi sisteme şöyle veriyoruz; bu örnekte kontrol eden alet ısıtıcıydı, o zaman kontrolör ısıtıcının gücünü uygun zamanlama ile hesaplı şekilde değiştiriyor. Öyle bir hesap ki, ısıtıcının kapatılması veya açılması diye bir durum yok, ısıtıcının gücü var, bu gücü, belli bir yere gelene kadar tam güç olarak veriyor, kafadan atıyorum derece olsun.

  Bu anlattığım hikaye gibi görünüyor olabilir bazılarınıza, aslında değil. Aç kapa kontrolörlü örnek evinizdeki su ısıtıcısıydı. Kontrol teorisi ile çalışan kontrolör ise evinizde bulunan kombinin çalışmasıydı. Başka örneklere bakalım; Elinize bir sopa alsanız ve o sopayı avuç içinizle dik bir şekilde tutmaya çalışsanız ne kadar tutabilirsiniz? Şimdi şu videodaki deney setine bakın ve dikkatlice izleyin.

  Bir rayın üzerinde sadece sağa sola hareket ettirilerek çubuk dik tutulmaya çalışılıyor. Bu deney setine ters sarkaç , ingilizcesi inverted pendulum denir. Size bir örnek vereyim; Ginger ya da Segway diye bildiğiniz alet, ters sarkaç modelinin aynısıdır. Ray yerine tekerlekler var sadece. Burada amaç, çubuğun üzerinde serbest hareket edebilen bir topun konumunu istenen noktada tutmaktır.

  Referans olarak 20cm verirsiniz, çubuğun bir kenarından yukarı ya da aşağı kaldırılarak topun o konuma gidip, o konumda sabit durdurulması sağlanır. Videoda, referans uzaklık, aşağıdaki topun konumudur. Göreceğiniz üzere kontrolör sayesinde sistem oraya gitmektedir heemn. Bunun nedeni düz uçuş sırasında rüzgardan etkilenmeden uçağın düz kalmasını sağlamaktır. Kontrol teorisi sayesinde hayal denecek kadar zor olan havada yakıt ikmali problemi çözülmektedir. Aslında bu çok zor bir kontrol problemidir, yüksek irtifada ortamda bir sürü bozucu vardır, rüzgarlar, türbülanslar vs.

  Yakıt ikmali için iki uçağın bütün eksenlerdeki hareketleri birbirine uyumlu olmalıdır. Aynı şu top çubuk deneyindeki gibi, nasıl kontrol edilen top diğer topa göre pozisyonlanıyorsa bu yakıt ikmali probleminde de aynı şekildedir. Bu sefer iki uçak da, belirlenen irtifada, hızda ve yörüngede kontrol edilmeye çalışılmaktadır.

  Benim en çok sevdiğim uçaklardan biri olan B2 - Spirit adlı uçağın yakıt ikmali videosuna bir bakın. Kanat hareketlerini dikkatli incelerseniz, kontrolörün uçağı dengede tutmak için ne kadar çaba sarfettiğini anlayabilirsiniz. Projedeki kontrol problemi şuydu; bir havaaracını vurmak aslında çok zordur, çünkü çok hızlı hareket eder ve havada olduğu için manevra kabiliyeti yüksektir.

  Bu nedenle eğer bir uçağı vuracak top atışı yapılacaksa, hedef belirlemek ve hedefe yönelmek en önemli iki etkendir. Hedefin belirlenmesi radar sistemleri ile yapılıyor. Ardından hazırlanan yazılım size nişan alacağınız pozisyon bilgisini veriyor. Burada anahtar, o pozisyona biran önce hatasız bir şekilde ulaşmak. Pozisyona ulaşmak dediğim şu; tankın topunun bulunduğu kısma silah kulesi deniyor. Bu silah kulesi, dairesel olarak derece dönüyor, dikeyde de 10 ile 80 derece arası açıya sahip olabiliyor.

  Şimdi dikey pozisyon için örnek verecek olursam; metrede uçan hava aracı için, atış yapılması hesaplanan açı 70 derece olsun. İşte bu şekilde kontrol teorisi bazı alanlarda hayati derecede önemlidir. Buradaki hassaslık roket sistemlerinde, uzay araçları gibi sistemlerin hepsinde gereklidir. Konuyla bu kadar ilgilenmen ve yardımcı olman gerçekden çok güzel. Konuyu baştan sona el verdiğince herkesin mesajlarını sindire sindire okumaya çalıştım. Malum tercih zamanı ve üniversite arayışlarına maalesef geç başladım. Şimdi sanıyorumki bu sene okulunuz da çapınızda artık herneyse bitti pek bilgim yok üniversite işleyişiyle.

  Birkaç sorum olucak size ve bölümü okuyanlara cevaplarsanız sevinirim. Değişen hocalar varmıdır yokmudur. Varsa sizin kişisel görüşünüze göre ne kadar önemli hocalar gitmiştir. Malum başlığı açalı 5 sene olmuş illaki birileri gitmiştir ve değişmiştir. Alt dönemlerde tanıdıklarınız varsa görüşlerini öğrenirseniz sevinirim. Aynı şekilde okuyan arkadaşlarında. Girebildiyseniz nasıl bir iş,neler yapıyorsunuz.

  İhtiyaç var dediniz ancak bu 5 senede çok mühendis mezun oldu. E ben mezun olana kadar bi sene daha geçeceğine göre bu açık kapanırmı. Başarılı olursam elbetki bir iş bulabilirim ancak ne kadar talep olursa o kadar şanslı oluruz diye düşünüyorum. Ben bunları keyifle yaparım ancak bunları laboratuvardamı yapacağız çünkü yurtlarda bunları yapcak imkan zor olur ve kısıtlı olur. Dışardan öğrenilmesi dahamı iyi olur. ODTÜ nün ingilizce eğitiminin meşhur olduğunu duydum mesela kesin okunmalıdır diyorlar. İTÜ'nünde hazırlığı iyimidir, okunmalımıdır.

  Zaten ilk sene kazanamadım o yüzden hazırlık okuyup okumamak konusunda kararsızım 6-Çok yoğun olduğunuzdan bahsetmişsiniz. Okurken sosyal hayata ne kadar vakit ayırabiliyordunuz. Bölümü sevebilceğimi düşünüyorum ben ancak sabah akşam projeler,dersler yoğun tempo 0 sosyal hayatla mutlu olabileceğimi zannetmiyorum.


  • Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği Nedir? - Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği!
  • Kontrol mühendisliği - Vikipedi!
  • Kontrol Mühendisi Hakkında Bilgi.
  • .
  • .

  Kendime de vakit ayırabilmeliyim. Tabikide çalışmazsak başaramayız bununda farkındayım. Cevap veren arkadaşlara şimdiden teşekkürler. Açıkçası ilk mesajı tamamen okuyup orada yazanlar dışında soru soran nadir adaylardansınız öncelikle teşekkür ederim, araştırmak güzeldir böyle devam 1- Evet Çap da bitti ardından işe de girdim: D ama okulla bağımı kesmedim çünkü Yüksek Lisans yapıyorum hala.

  Hocalar için, hoca dışında değişmedi. Hala kontrol bölümünün ağır topları diyebileceğim sağlam hocalar İTÜ'de çalışmaya ve ders vermeye devam etmekte. Bölümün hocaları gerçekten konusunda bayağı bilgili hocalardır ve sevecendirler: Kontrol web sayfasından hocaların isimlerini google scholarda aratıp makalelerine vb ulaşabilirsin, kaç atıf aldıkları vb gibi kriterlere de bakabilirsin.

  Ama bu mesajı AVL Global bir mühendislik destek firması, örneğin ben AVL Amerika ekibiyle birlikte Amerika'daki bir otomotiv firmasının ve model araçlarının yazılım geliştirmesiyle ilgili işler yapıyorum.

  kontrol ve bilgisayar mühendisliği - ekşi sözlük

  Tabi ki bütün bir araç yazılımı değil, ekonomik sürüş sistemleri diye geçen yazılımlardayım. Örnek olarak Cruise Control seyir hızı kontrolü , Speed Limiter hız sabitleyici gibi. Mesela adaptive speed limiter; araç otoyolda giderken kamera,gps vb yardımıyla maksimum hızı otomatik olarak alıyor, ve siz gaz pedalına bassanız dahi o hızı araca geçirtmiyor.


  • Share Our Posts.
  • Kontrol mühendisliği.
  • Gezinti menüsü!

  Ya da cruise controle örnek vereyim, otoyolda giderken diyelim 70le gidiyorsunuz ve bu hızı değiştirmeden sabit bir hızda yolculuk yapacaksınız, normalde sürekli pedala basıp ayagınızın açısını yol durumuna göre hızı sabit tutmak amacıyla değiştirirken bir yandan da hız göstergesine bakmak durumundasınız. Ama direksiyondaki Crusie Control düğmesine basıp ayağınızı gaz pedalından çekerseniz, araba o hızda gitmeye devam ediyor ve böylece sürücü olarak otoyolda yorulmuyorsunuz gaz pedalından.

  Mesela engine start-stop motor dur kalk yazılımı var. Yakıt tasarrufu için trafikte beklerken frene tam bastığınızda eğer koşullar tamamsa motoru kapatıyor böylece yakıt tasarrufu sağlanıyor.

  Ayağınızı fren pedalından kaldırdığınızda ise motor tekrar çalışmaya devam ediyor. Ama işte bütün bu yazılımın arkasında aslında bir sürü şey aynı anda kontrol ediliyor. Motorun kapatılması kritik bir hamle olacağı için klima açıksa ya da aküde voltaj yeterli değilse ya da sürücü kapısı açıksa ya da vites uygun yerde değilse gibi uzayan onlarca koşulu sağlaması lazım.

  Yazılımların içindeki kontrol algoritmalarını zaten bölümümün ilgilendiği konular olduğu için kolayca çözümleyebiliyorum. Bölümümüzdeki yüksek lisans ve doktora programlarının yanı sıra öğrencilerimiz endüstri eğitimlerinden de zaman zaman faydalanabilmektedir. Bu sayede birçok öğrenci mezun olmadan endüstriye hazırlanmakta ve değişik konumdaki insanlarla tanışma fırsatı bulmaktadır.

  Bu konuda genel olarak üniversitelerin durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz? Ülkemizde halkın mühendislik alanına genel bakışı elektrik, elektronik ve makine gibi klasik mühendisliklerle sınırlı gibidir.

  MESLEK: Kontrol Mühendisi

  Halbuki bizim fakültemize giren öğrencilerden bir çoğu kontrol mühendisliğini tanıdığı zaman heveslenmekte ve çift anadal programları vasıtasıyla bölümümüz diplomasını almaya çalışmaktadır. Ancak bu programların kontenjanları kısıtlıdır ve herkes bundan faydalanamamaktadır. Teknik ve uygulamalı eğitim konusunda özel şirketlerin üniversitelerle işbirliğini nasıl değerlendiriyorsunuz? Bu oldukça faydalı bir işbirliği.

  Çünkü üniversitelerin kaynak ayırıp şu an bünyemizdeki laboratuvarları yapabilmesi neredeyse imkansız. Üniversitenin para yatıracağı şeylerin temel bilimler olması gerekiyor. Aynı zamanda endüstrideki şirketler kendilerini tanıtmak ve ürünlerinin öğrenilmesini istiyorlar; bunun için de yapacakları şey tabi ki üniversitelere yatırım yapmaktır.

  Birçok üniversite endüstriye para vererek bu tür laboratuvarları kuruyor fakat kullanmıyorlar. Laboratuvarların yaşayan yerler olması, aktif şekilde kullanılması gereklidir. Aksi takdirde sadece vitrinden başka bir şey olmaz. Dolayısıyla ürünler hakkında insanlar bilgi sahibi olmadığı sürece kullanmaya da yanaşmazlar. Özellikle mühendislik disiplinlerinde insanların üniversite çağında öğrendikleri bilgiler ve alıştıkları cihazlar kalıcı oluyor.

  Bunun için üniversitede kullanmaya başladıkları araç ve gereçler hayatlarının geri kalanında tercih ettikleri markalar haline geliyor. Normalde firmalar öğrencileri, mezun olduktan sonra hazır yetişmiş eleman olarak bünyelerine katıyorlar. Biz bu şekilde, öğrencilerin daha mezun olmadan aktif sanayi projelerinde yer almasını sağlıyoruz. Rockwell Automation da bu şekilde, her proje için yeni eleman almak yerine insan kaynağı ihtiyacını öğrencilerle karşılamış oluyor.

  Recent tags:

  • Telefon izleme gps
  • iphone 6s internet geçmişi görüntüleme
  • iphone 7 internet geçmişi görme

  mSpy nedir?

  mSpy, kendini nihai kullanıcıların güvenlik, emniyet ve pratiklik ihtiyaçlarını karşılamaya adamış takip çözümlerindeki küresel liderlerden biridir.

  mSpy - Bilmek. Engel olmak. Korumak.

  Nasıl çalışıyor?

  Mobil takip yazılımının bütün gücünü kullanın

  Messenger uygulamalarını takip edin

  Takip edilen cihaz üzerindeki sohbet ve mesajlaşma hizmetlerine sınırsız erişime sahip olun

  Bizimle 7/24 iletişime geçin

  Özel destek ekibimize e-posta, sohbet ya da telefon üzerinden ulaşabilirsiniz.

  Verilerinizi saklayın

  Verilerinizi güvenle saklayın, yedekleyin ve başka cihazlara aktarın.

  Birden fazla cihazı takip edin

  Akıllı cep telefonlarını (Android, iOS) ve bilgisayarları (Mac, Windows) eş zamanlı olarak takibe alabilirsiniz.

  mSpy ile takip edin

  24/7

  7/24 küresel müşteri hizmetleri

  mSpy her müşterinin değerini biliyor ve 7/24 müşteri hizmetlerine büyük bir önem veriyor.

  95%

  Müşteri memnuniyeti %95

  Müşteri memnuniyeti mSpy’ın en önemli önceliğidir. mSpy müşterilerinin yüzde 95’i aldıkları hizmetten memnun olduklarını ve hizmetlerimizden yeniden faydalanacaklarını söylüyor.

  mSpy müşterileri memnun ediyor

  • mSpy’i bir kez denedikten sonra, bu uygulama bir ebeveyn olarak hayatımın paha biçilmez parçalarından biri haline geldi. Çocuklarımın neler yaptığı konusunda beni haberdar ediyor – bu sayede onların iyi olduklarından emin oluyorum. Aynı zamanda, ayarlarını değiştirerek hangi kontak kişilerinin, sitelerin ya da uygulamaların engelleneceğine karar vermek de beni memnun ediyor.

  • mSpy çocuğumun internet aktivitelerini tamamen denetimim altında tutmama yardımcı olan iyi bir aplikasyon. Eğer karşılaşırsam, bütün şüpheli kontak kişilerini silebilirim. Modern ebeveynler için iyi bir seçim.

  • Her ebeveyn için çocuklarının güven olmasını sağlamak temel bir önem taşır. Ve mSpy kızımın yanında olamadığım zamanlarda ona göz kulak olmama yardımcı oluyor. Şiddetle tavsiye ediyorum!

  • Oğlum 7/24 telefonuyla meşgul ve bazen onun kötü bir şeyler yapmadığından emin olmak için kontrol ediyorum. mSpy oğlumun düzenli olarak kullandığı her şey için bana güncellemeler sunuyor.

  • Yanlarında olmadığımda, çocuklarıma göz kulak olmak için iyi bir uygulama arıyordum. Ve bir arkadaşım mSpy’ı tavsiye etti. Ona bayılıyorum! İnternetin fırtınalı denizin çocuklarımı güvende tutmamı sağlıyor.

  Endorsements

  Uygulama genel olarak yasal takip kullanımı için tasarlandı ve yazılımı kurmak için elbette ki meşru nedenler bulunuyor. Mesela şirketler, çalışanlarını şirket telefonlarını güvenlik amacıyla takip ettiği konusunda bilgilendirebilir.

  Next Web